Ocet – všestranný pomocník v domácnosti

Ocet – všestranný pomocník v domácnosti

27. 8. 2019 Off By

Ocet je produkt ethanolového kvašení – výsledkem je kvasný lihový ocet. Často se ale také můžeme setkat s jablečným, vinným nebo rýžovým a každý z nich vzniká kvašeným příslušné suroviny. Nejběžnější koncentrace kyseliny octové je 8 nebo 10 % v komerčních produktech.
V obchodě si můžeme všimnout i levnějších značek. Zde musíme brát v úvahu, jestli nebyla ošizená výroba v podobě rozpuštění krystalků kyseliny octové ve vodě a přibarvením tohoto roztoku dalšími látkami. Tento postup je v České republice zakázaný.
ocet a miska
V následujícím seznamu uvádím několik možných využití:
1. Konzervace a dochucování potravin
Klasický kvasný se hodí pro zavařování okurek nebo jiných zeleninových směsí, kdežto jemnější, zejména ovocné, se hodí i do studené kuchyně jako hlavní komponenty salátových zálivek.
2. Úklid
Spolu s jednou sodou (soda bikarbona), která je zásaditá, je ocet jako kyselina účinné činidlo při běžném úklidu domácnosti. Je možné jej pro tyto účely skladovat v lahvičce s rozprašovačem.
· Na povrch naneste sodu a postříkejte octem. Neutralizační reakce způsobí produkci tepla a uvolňování oxidu uhličitého. Uvidíte lehké bublání, podle kterého poznáte, že to funguje. Poté stačí otřít navlhčeným hadrem.
· Využijte jej jako aviváž, ekologicky lze i prát!Vlastní prací prášek lze vyrobit za pár korun smícháním nastrouhaného pracího mýdla, prací a jedlé sody v určitém poměru. Nastává podobná neutralizační reakce mezi kyselinou a bází jako v předchozím případě. Nutno podotknout, že takhle prací směs se hodí na běžné, propocené kousky oblečení. S odolnými skvrnami si musíme poradit jinak.
· Rozpouští vodní kámen. Nalijte roztok do varné konvice místo kyseliny citronové, dejte vařit a sledujte zázrak.
citrusy v prádelně
TIP: Pro vábnější vůni je možné nechat v octu louhovat citrusy, a to na slunci po dobu tří týdnů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup