Jak uspořádat zahradu

3. 5. 2023 Off By

Zahradní prostor bývá rozdělen domem, umístěním domu je dána velikost přední části a zadní části. Pozemek lze vymezit pomocí různých druhů plotů – zděným, dřevěným či pletivovým. V poslední době narůstá obliba živých plotů, převážně z tújí, ale lze zkombinovat několik stálezelených rostlin. Důležité je vědět, v jaké vzdálenosti se mají sázet vedle sebe. S ohledem na sousedy se doporučuje sadba minimálně jeden metr od dělící hranice.
purpurové květy
Očekává se, že případné přerostlé větve budete zastřihovat a k tomu potřebujete přístup ze všech stran, proto nelze vysázet túje či jiné rostliny hned u hranice se sousedy. Pokud máte jasno v ohraničení vaší zahrady, je nutno se rozhodnout, jaké využití zahrady očekáváme.
kvetoucí strom
Před domem mohou být podél plotu okrasné rostliny. Vzhledem k čtyřem obdobím, je dobré namíchat rostliny tak, abychom měli na očích stále něco pěkného. Z jara by měli vykouknout petrklíče, krokusy, tulipány či narcisky, které naznačují, že se blíží konec zimy. Následně je dobré zasadit, květiny, které kvetou v létě, jako jsou kokardy, astry, modřince, levandule atd. Při plánování místa sadby je možné přidat skalničky a okrasné kameny či nechat si místo na dva či tři keře, jako je zlatý déšť, šeřík, rododendrony či růže.
Vzadu za domem se můžeme rozhodnout pro prostor pro děti, v centru zahrady a při zadním plotu udělat zahrádku, kde budeme pěstovat zeleninu, bylinky či vytvořit členěnou okrasnou zahradu, kde se prolínají keře, stromy a květiny podle obliby. Chceme- li jen užitkovou zahradu, potom lze libovolně postavit skleníky a vytvořit záhony v kombinaci s výsadbou ovocných stromů či keřů.
divoké rostliny

Na co si dát pozor

Je třeba mít na paměti, že někteří škůdci okrasných rostlin přecházejí i na ovocné stromy a keře, stejně to platí i u mšic, které dokážou zamořit celou zahradu. V případě broskvoní a meruňky si zjistěte, který strom má šanci vzkvétat, neboť každému se daří v jiné oblasti a nikdy nejsou podmínky pro to, aby se ujaly oba ve stejné oblasti. Každý region má specifickou půdu, klima a vytvořené podmínky nemusí vyhovovat všem rostlinám a stromům.
V dnešní době jsou dostupné informace o všech rostlinách nejen v knihovnách, ale i na internetu, proto lze nastudovat vše potřebné předtím, než si začnete plánovat zahradu. Stačí si jen zjistit, co máte za půdu a jaké podmínky vytvořit pro svou vysněnou zahradu.