Jak jsme prožívali Vánoce za socialismu

3. 5. 2023 Off By

Počínaje dobou šedesátých let se pojetí Vánoc neslo v duchu veskrze konzumním. A právě v socialistických zemích se tento úkaz projevil markantním způsobem. Lidské uvažování a jednání mnozí připodobnili k ptáku ve zlaté kleci. Jestliže takového opeřence uzavřete na desítky let do omezeného prostoru, začne si budovat vlastní zázemí podle svého a především se v něm bude cítit v bezpečí. Lidé v Československu si tak skutečně připadali, chráněni před kapitalistickou „expanzí“. Až na výjimky politických špiček vládních a mocenských struktur byla životní úroveň všech obyvatel přibližně srovnatelná, lidé si nezáviděli, a to se také projevilo celkově poklidnějším klimatem.
větvička borovice
Konzumní způsob prožívání Vánoc byl jedním ze způsobů, jak šeď všedních dnů něčím zpestřit. Překvapivě se to dařilo, bylo totiž více času na vlastní tvorbu a tak řada dárků procházela šikovnýma rukama kutilů. Ovšem i některé zajímavé kousky se pod stromkem objevily a mnozí z nás je mají ještě uschované jako skutečnou retro vzpomínku na dávno zašlé časy. Jsou to např. autodráhy, igráčci, stavebnice Merkur, mončičáci, stolní hokej nebo fotbal, dětské kočárky a panenky, plastoví parašutisté, sklápěcí auto Tatra a mnohé další.
plyšový mědvědi

Kultura versus konzum

Kritici bývalého režimu se často ohání nesvobodou, tou zmiňovanou klecí a pozastavenou svobodou slova a šíření vlastního názoru. To je však velmi relativní pojem. Stejně tak kulturní vyžití. Postupem času se totiž utažené opratě uvolňovaly a socialismus ukončil svou etapu poměrně plynule. Veřejnost stále více obracela svou tvář někam, co sama nezažila, do západní Evropy, zejména do Německa a Rakouska. Ještě v 70. letech by bývalo bylo nemyslitelné odvysílat film Bony a klid, nebylo by možné zavítat na Půlnoční mši, které již v polovině 80. let byly tolerovány. Největší volnosti se lidé dočkali v období „Perestrojky“ v čele s Michailem Gorbačovem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup