Je písková filtrace skutečně účinná?

2. 10. 2019 Off By

Již od dob prvních bazénů lidé přemýšleli, jak co nejlépe udržet vodu čistou. Netrvalo dlouho a zjistili, že právě písek pomáhá odstranit většinu nečistot. Tento proces funguje v přírodě stejně jako u nás na zahradě. A tak nějak se zrodila první písková filtrace.

soutěžní plavecký bazén

V průběhu let se samozřejmě celý proces zdokonaloval. Především tu byl problém, jak zabránit, aby se písek nedostal přímo do bazénu. I kvůli tomu je na nějaký čas vytlačily filtry látkové, které se však rychle zanášely a bylo je potřeba často měnit.

S konstrukcí stále modernějších a modernějších přístrojů na čištění vod se však i výše zmíněný problém podařilo vyřešit, a dnes jsou pískové filtrace opět těmi nejoblíbenějšími.

Ale skutečně fungují tak dobře? Základní princip je takový, že zatímco voda coby kapalina pískem bez problému projde, tuhé částice už nikoliv. Ty budou zadrženy nebo zachyceny na jednotlivých zrnkách. To platí dokonce i pro mikročástice, jakými jsou řasy a sinice.

muž sedící na okraji bazénu

A praxe skutečně ukazuje, že to funguje. Navíc díky velkému objemu materiálu není potřeba častá výměna. Navíc není třeba žádný speciální materiál a písek je poměrně běžně k dostání. Jistě, ne všechen se hodí, ale pro běžný zahradní bazén ten obyčejný naprosto postačí.

Další výhodou je cena. Ta je díky jednoduché konstrukci celého zařízení poměrně nízká, ve srovnání s jinými typy. Není se tedy čemu divit, že láká spoustu zákazníků. Ti tak dostanou dobře fungující, spolehlivý přístroj za přijatelnou cenu.

Samozřejmě vše má i svou stinnou stránku. Ačkoliv vydrží dlouho, písek je přeci jen třeba občas vyměnit. A to není zrovna čistá práce. I ten nový se totiž musí před použitím řádně promýt a nechat nějakou dobu ve vodě, aby získal správnou konzistenci. Teprve pak je možno jej použít. Nemluvě samozřejmě o ceně, kterou je třeba za písek zaplatit. Jistě, není příliš vysoká, avšak když vezmeme v úvahu, kolik jej spotřebujeme, už se dostáváme na vyšší částku.

Přesto zůstává tento typ čističe bazénu velmi oblíbený, a to z dobrých důvodů. Avšak kdo ví? Se stále postupujícím vývojem, třeba se někomu podaří objevit ještě lepší filtrační materiál, jehož výroba bude navíc levnější. Kdo ví, třeba se toho dožijí už naše děti.