Vinařské oblasti
Vinařské oblasti
Každý milovník vína jistě zná několik vyhlášených vinařských oblastí. Z oblasti Francie jistě nelze nevzpomenou na Bordeaux, Burgunsko nebo oblast údolí řeky Loiry. Nejproslulejší jsou španělská vína z oblasti Rioja. Dalším zajímavým producentem vín je Chille a oblasti z Central Valley, která se dělí na Maipo, Rapel, Curicó a Maule Valley. Nesmíme však zapomenout na víno z Moravy, které svou kvalitou a chutí uspokojí nejednoho znalce či milovníka vína. Jistě každý z nás už někdy ochutnal některá vína z produkce mikulovského, znojemského, velkopavlovického či slováckého vinařství. Jsou to pravé klenoty z jihovýchodní části naší země. Moravská vína jsou kvalitní, vyrobená s láskou a péčí předních moravských vinařů.
Moravskou vinařskou oblast tvoří čtyři výše zmíněné části. Celkem však zahrnuje přes 300 vinařských obcí, které se společně rozkládají na území v úrodných nížinách v Jihomoravském kraji. Zasahují i do oblasti jižní části Zlínského kraje, kolem řek Dyje, Jihlavy, Svratky a Moravy. Tradice pěstování vín na Moravě je opravdu dlouhá.
Vinařství na jih Moravy údajně přinesli již staří Římané. Těm se zdála pro pěstování hroznů vinné révy nejlepší právě oblast pod Pálavou. Na tuto tradici pak navázala i Velkomoravská říše. Víno se v oblasti dnešního Mikulovska silně ujalo a později se rozšířilo ještě dále po jižní Moravě. V době, kdy oblast patřila pod panství Lichtenštejnů, se stalo víno ceněným obchodním artiklem mezi šlechtou a měšťany. Od 15. století můžeme pozorovat prudký nárůst zájmu o víno. Největšího rozkvětu však dosáhlo v 17. století. Na venkově i ve městech prudce stoupala spotřeba vína. I přesto, že následující století přineslo menší úpadek a jakési ochlazení zájmu o víno, tak i přesto si moravská vína zachovala svoji tradici dodnes. A jsou stále žádaná a uznávaná i na evropské úrovni.