Slunečnicový olej je prospěšný především jako panenský, za studena lisovaný

Slunečnicový olej je prospěšný především jako panenský, za studena lisovaný

20. 8. 2021 Off By

Slunečnice je opravdový poklad, který se ve velkém pěstuje například v Maďarsku. Tamní slunečnicové lány vás zajisté ohromí, jakmile budete kolem nich projíždět třeba autem. Ale to není vše, čím vás slunečnice dokáže oslovit:

veverka na slunečnici

Co se dává ptákům do krmítek – máte doma krmítko pro ptáky? Pokud ne a zvažujete o něm, měli byste vědět, co jim také do něj sypat. Mohou to být různé směsi semínek či drcených oříšků, ovšem mezi nimi určitě nebude chybět slunečnice. Slunečnicová semínka ptáci milují a představují pro ně perfektní a hlavně zdravý zdroj potravy před příchodem zimy a v jejím průběhu.

kvetoucí slunečnice

Slunečnice však neprospívá jen ptákům, ale i nám, lidem. Ovšem musí jít o její šetrné zpracování, nikoli takové, co se propagovalo již za socialismu, a v čem se pokračuje bohužel na mnoha místech i dnes. Když se kolem sebe rozhlédnete v supermarketech a zabrousíte mezi regály s rostlinnými oleji, jistě nepřehlédnete slunečnicové oleje, ovšem většina z nich je průmyslově zpracována rafinací. Tím se sice zabrání výskytu některých nežádoucích patogenů, ale rafinací se ztratí i spousta živin.

Slunečnicové oleje jsou také kritizovány za vysoký obsah nenasycených mastných kyselin omega-6, ovšem kritika se týká právě těch rafinovaných olejů. Slunečnicová semínka celistvá vám neublíží (stejně jako ptactvu) a neublíží vám ani nerafinovaný, za studena lisovaný olej.

Kupujte jen ty lisované za studena

Co je to panenský – tento výraz s oblibou vyslovují lidé, co propagují za studena lisované oleje z rostlinných semen, a mají pravdu. Panenský znamená čistý, v uvozovkách „neposkvrněný“, neporušený a v původním složení. Jsou v něm všechny výživové prvky, jaké naleznete ve slunečnicovém semínku, přičemž proces za studena v něm zachová i cenné živé enzymy. Proto se takový olej hodí i do studené kuchyně.

Co je to BIO – toto označení jistě znáte, jen vám tedy připomínáme, že se jedná o plodiny pěstované bez herbicidů a pesticidů, tedy je to ta nejzdravější forma výrobku, jaký můžete dnes na trhu sehnat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup