Slunečnicový olej je prospěšný především jako panenský, za studena lisovaný

20. 8. 2021 Off By

Slunečnice je opravdový poklad, který se ve velkém pěstuje například v Maďarsku. Tamní slunečnicové lány vás zajisté ohromí, jakmile budete kolem nich projíždět třeba autem. Ale to není vše, čím vás slunečnice dokáže oslovit:

veverka na slunečnici

Co se dává ptákům do krmítek – máte doma krmítko pro ptáky? Pokud ne a zvažujete o něm, měli byste vědět, co jim také do něj sypat. Mohou to být různé směsi semínek či drcených oříšků, ovšem mezi nimi určitě nebude chybět slunečnice. Slunečnicová semínka ptáci milují a představují pro ně perfektní a hlavně zdravý zdroj potravy před příchodem zimy a v jejím průběhu.

kvetoucí slunečnice

Slunečnice však neprospívá jen ptákům, ale i nám, lidem. Ovšem musí jít o její šetrné zpracování, nikoli takové, co se propagovalo již za socialismu, a v čem se pokračuje bohužel na mnoha místech i dnes. Když se kolem sebe rozhlédnete v supermarketech a zabrousíte mezi regály s rostlinnými oleji, jistě nepřehlédnete slunečnicové oleje, ovšem většina z nich je průmyslově zpracována rafinací. Tím se sice zabrání výskytu některých nežádoucích patogenů, ale rafinací se ztratí i spousta živin.

Slunečnicové oleje jsou také kritizovány za vysoký obsah nenasycených mastných kyselin omega-6, ovšem kritika se týká právě těch rafinovaných olejů. Slunečnicová semínka celistvá vám neublíží (stejně jako ptactvu) a neublíží vám ani nerafinovaný, za studena lisovaný olej.

Kupujte jen ty lisované za studena

Co je to panenský – tento výraz s oblibou vyslovují lidé, co propagují za studena lisované oleje z rostlinných semen, a mají pravdu. Panenský znamená čistý, v uvozovkách „neposkvrněný“, neporušený a v původním složení. Jsou v něm všechny výživové prvky, jaké naleznete ve slunečnicovém semínku, přičemž proces za studena v něm zachová i cenné živé enzymy. Proto se takový olej hodí i do studené kuchyně.

Co je to BIO – toto označení jistě znáte, jen vám tedy připomínáme, že se jedná o plodiny pěstované bez herbicidů a pesticidů, tedy je to ta nejzdravější forma výrobku, jaký můžete dnes na trhu sehnat.