Jaké jsou výhody pořízení vlastní chaty? A na co si dát pozor?

11. 8. 2020 Off By

Lokalita je důležitá

Netvrdím, že sehnat v současnosti chatu, je procházka růžovým sadem, ale určitě se nějaká nabídka najde. Ideální je, aby byla v okolí do 80 kilometrů, abychom dorazili v pátek ještě za světla a užili si více pohody než někde v autě či v koloně. Čím blíž chatu máte, tím častěji tam můžete jezdit.

chata_v_lese

Dokonce pokud máte chatu například půl hodiny od místa vašeho pracoviště, není v létě problém dojíždět odtud. Samozřejmě pokud milujete například jižní Čechy a jste z Prahy, není to problém. Důležité je, abyste měli krajinu, ve které se chata nachází, rádi a cítili se tam fajn.

Malá komunita

Ve většině chatových osad se lidi vzájemně znají. Není to tak anonymní jako ve městě, lidé si tam mnohdy (lidově řečeno) koukají do talíře. Výhodou je, že v těchto osadách mnohdy senioři přes sezonu bydlí a tím pádem je menší pravděpodobnost, že vás v době vaší nepřítomnosti navštíví nějaký zloděj. Pokud budete mít štěstí, se sousedy si sednete a můžete po večerech probírat všechny radosti a starosti u skleničky vína či s půllitrem piva v ruce.

Možná se budete každé pondělí těšit na to, že se v pátek zase potkáte.

chatoova_osada

Na velikosti záleží

Upřesněte si, co od chaty čekáte. Pokud vám stačí malá chata, kde se jen vyspíte a uvaříte nějaký rychlý oběd, anebo potřebujete větší chatu, kde s vámi bude nocovat i vaše rodina. Čím větší bude, tím víc práce vás čeká. Pořídit si chatu totiž neznamená jen pasivní relaxování. Počítejte s tím, že budete muset pokaždé posekat trávu, vymést pavouky, udělat běžnou údržbu kolem chaty například natírat, opravovat a podobně. A věřte, že když na jedné straně začnete a na druhé skončíte, budete moct začít znovu. Tak to prostě je. Ale stojí to za to mít svůj kousek zeleně jen pro sebe, odpočívat venku na lehátku uprostřed přírody, vykoupat se ve vlastním bazénu či vyrazit na procházku a nasbírat pár hub na bramborovou polévku. A poslední otázkou zůstává: Kde na koupi chaty vzít? Zkuste hypotéku na chatu Fahd.