Dejte si kaktus

18. 7. 2020 Off By

Kaktusů si v našich končinách moc nikdo nevšímá, natožpak aby o nich někdo řekl, že se dají jíst. Ale pozor, je to možné. Například z Nopálu, což je druh kaktusu, se vyrábí tablety, které můžete volně jíst. Proč byste to dělali? Především proto, že mají vysoký obsah cenných látek a vitamínů, o kterých si hned v zápětí povíme více.

Nopál neboli opuncie je druh rostliny z čeledi kaktusovitých. Pokud byste se na ni chtěli podívat, tak stejně jako kaktus i vypadá. Svým vzezřením jej velice připomíná, ale není se čeho obávat, opravdu kaktus můžete jíst a stejně tak jako například blahodárné a v dnešní době hojně používané aloe, má i Nopál celou řadu významných látek pro lidské tělo. A když si to vezmete takhle, tak ani věhlasné aloe donedávna v podstatě moc lidé v našich končinách neznali a nevyužívali a podívejte se nyní, snad každý už o ní slyšel.

rostlina agáve

Opuncii lidé objevili společně s objevením Ameriky. Není tedy z našich končin, ale dováží se.

Nejlepší verzí je samozřejmě nopál bio.

Tuto rostlinu můžete konzumovat, nejčastěji se z ní vyrábí různé přípravky, například i tablety, které se polykají.

Co rostlina obsahuje?

Najdete v ní mnoho vitamínů: A,B1, B2, B3, C dále také minerály jako je vápník, hořčík, draslík, sodík, železo, zinek a selen. Další je vysoký podíl vlákniny, pektin nebo aminokyseliny.

gourmet-cookies-1041327_1280

Aminokyseliny jsou velkou zajímavostí. Právě v této rostlině totiž najdete i ty esenciální. V čem jsou tak zajímavé? Naše tělo si je samo nevyrábí, zkrátka a dobře to neumíme, takže právě esenciální aminokyseliny musíme přijímat v potravě a doplnit tak do našeho těla to, co potřebuje.

Všechny látky dohromady působí vyvážně a jsou přínosem pro člověka, což dokazuje také fakt, že jakmile rostlinu v nějaké formě sníme, tak zaženeme hlad, má velice nízkou energetickou hodnotu a proto se například pečivo z nopálu, tedy z nopálové mouky, hodí při redukčních dietách.

Další nedílnou součástí, kterou bychom měli zmínit, je regulace střev. Pomáhá při zácpě a dokonce snižuje cholesterol. Upravuje hladinu cukru v krvi a zklidňuje nervovou soustavu. Obecně se dá tedy říct, že je tento druh rostliny výjimečný a přece jenom o něm tak málo lidí ví a mluví.