Co s mateřídouškou?

4. 2. 2019 Off By


Mateřídouška, rostlina z čeledi hluchavkovitých, do níž se podle Erbena vtělila matka, již posléze poznaly dítky po dechu, poznaly ji a plesaly, je rostlinou tvořící nízké husté keříky pokrývající často i velké plochy a sloužící prý klidně i jako okrasná rostlina na zahradách.
mateřídouška vejčitá

Asi bych se měl stydět, když se nyní dozvídám, že ji znali už naši dávní předci, zatímco já – jejich dávný zadek – jsem ji teď viděl na obrázku možná úplně poprvé. Tito ji prý používali třeba do balzamovacích nebo vonných směsí. Zatímco dnes?

Dnes nalézá tato vytrvalá bylina, rostoucí na teplých prosluněných plochách v Evropě, Severní Americe, Asii i na severu Afriky, logicky i jiná využití, k nimž se lidstvo dopracovalo v toku času.
divoké byliny
a) Vaří se z ní třeba zklidňující mateřídouškový čaj, který pomáhá při žaludečních problémech, menstruaci a suchém kašli a který lze pít stejně jako kloktat či inhalovat.
b) Může posloužit jako surovina pro mateřídouškový sirup, užívaný při výrobě domácích limonád či jako sladidlo.
c) Obklady z této rostliny lze používat při zánětech, kdy tyto pomáhají hojit rány.
d) Mateřídoušková pleťová voda pro změnu slouží mastné pleti se sklony k tvoření akné.
e) Tinkturu z mateřídoušky lze vyrobit jednoduše zalitím pálenkou a dvoutýdenním louhováním, a pro ty, kdo „tvrdému“ neholdují, je možné vyrobit si i mateřídouškový svařák.
f) Pokud člověk není „troškař“, dělá se z ní třeba rovnou i mateřídoušková koupel, vhodná k relaxaci a navození klidného spánku.
g) A protože jsme u nás, nelze nezmínit pochopitelně ani možnost, že lze mateřídoušku využít i v kuchyni, jako koření podobné tymiánu, nebo jako mateřídouškový olej.
divoké rostliny
A ani tím ještě nejsou možnosti, jak se dá využít, vyčerpány. Lze ji naládovat i do bylinného polštářku, případně ji používat podobně jako ty Erbenovy děti z Kytice k aromaterapii, tedy čichání.

Víte-li, kde mateřídoušku koupit, máte vystaráno a můžete si dopřát cokoliv z tohoto výčtu. Ale nevíte-li, nezoufejte. Nebo zoufejte. V takovém případě vám totiž zřejmě nezbude, než se někdy v rozmezí červen až září někam vydat sbírat celá květenství, nebo je sestříhávat a omlazovat po odkvětu na podzim.

Přičemž prý máte coby potomci slavných alchymistů tuto sbírat přes poledne a sušit ji při nanejvýš čtyřiceti stupních. Ne na rozpáleném Golemovi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup