Bezpečná jízda za snížené viditelnosti

3. 5. 2023 Off By

V současné době je ve srovnání s dobou před padesáti lety provoz na silnicích mnohonásobně vyšší, v souvislosti s tím také vzniká více dopravních nehod, protože člověk je tvor chybující a nikdo z nás nemůže prohlásit, že se mu nikdy na silnici v budoucnu nic nepřihodí.
mlha u silnice

Zrádná mlha

Velmi hustý provoz, popojíždění v kolonách, nebezpečné předjíždění, průjezd městskou aglomerací na křižovatkách s více jízdními pruhy, to vše nesmírně přetěžuje nervovou soustavu a způsobuje chronický stres zejména těm, kteří něco takového zažívají na silnicích denně. Ve srovnání s těmito podmínkami je pak jízda na okresní silnici v době mimo špičku doslova balzámem a sváteční projížďkou, kdy můžete dokonce vnímat krásy okolní krajiny. Co však žádný řidič nemiluje, jsou zhoršené povětrnostní podmínky, tedy především hustý déšť nebo sněžení, nebezpečný boční vítr a hustá mlha.
cestování v mlze
Možná si v této souvislosti vybavíte Jiřinu Bohdalovou, jejíž hlas v úvodu večerníčku o Rákosníčkovi dětem předříkával, že rybníček Brčálník se nachází za mlhou hustou tak, že by se klidně dala ukrajovat. Pokud na neprůhledné mléko narazíte na silnici a zrovna sedíte za volantem, nepropadejte panice.

Jak si počínat za husté mlhy

Bezpečný odstup – zásadní pravidlo dodržet alespoň dvojnásobný odstup od vozidla před vámi, než jaký bývá za běžné viditelnosti.
Za mlhy se na předním skle tvoří drobné kapky vlivem srážení vzdušné vlhkosti, pravidelně je stírejte stěračem a používejte ostřikovač s kapalinou, která obsahuje alkohol pro odmaštění skla, mlha bývá často nasycena tukovými částicemi, zvláště v blízkosti velkých měst.
Vyvarujte se používání dálkových světel, s nimi neuvidíte téměř nic, sviťte jen tlumenými světly a rozsviťte mlhovky.
mlha na dálnici
Pamatujte, že zvířata se za mlhy cítí více v bezpečí, než za běžné viditelnosti, je to způsobeno tím, že nevidí kolem sebe potenciální nebezpečí a vnímají mlhu jako bezpečný úkryt. Týká se to jak zatoulaných koček, tak i srnek a jelenů. Když zvířata oslepí v mlze světla vašeho vozu, zůstanou na silnici stát, místo aby utíkala do bezpečného úkrytu.
Za opravdu velmi husté mlhy zpozorněte, zkušení řidiči doporučují vypnout rádio, být v tichosti, stáhnout boční okénka a naslouchat. Příjezd vozidel z protisměru tak zaregistrujete mnohem dříve, než vizuálním kontaktem.